Biológia emelt-szint szóbeli tételek

Sziasztok! A biológia emelt szintű érettségi szóbeli vizsgarészének tételei a következők:
1. Bevezetés a biológiába
2. Egyed alatti szerveződési szint
3. Az egyed szerveződési szintje
4. Az emberi szervezet
5. Egyed feletti szerveződési szintek
6. Öröklődés, változékonyság, evolúció

Ezek természetesen csak a főbb tételek, melyek altételekből állnak, méghozzá A) és B) altételekből. Az A) altételek a fő témakörökben szereplő ismeretanyag önálló kifejtését igénylik a vizsgázóktól (egy altételen belül egyszerre akár több témakört is érintve), tehát a felkészülés során a verbális készségeitek fejlesztése lesz a fő cél :)
A B) altételek általában 1-1 kb. 15-20 sor terjedelmű, biológiai témájú szövegrészletet tartalmaznak, ezt kell elemezni irányító kérdések alapján.
A B) altételek kifejtéséhez természetesen szükséges az A) altételek ismeretanyaga is, szóval senki ne számoljon azzal, hogy a B altételek megoldásával juthat potyapontokhoz! Általában az irányító kérdések egy altételen belül is több témakör ismeretanyagában való tájékozottságot követelnek meg az érettségizőktől. Az altételekben esetenként rövidebb szövegrészletek is szerepelhetnek, ilyenkor azonban grafikon, táblázat vagy ábra is tartozik hozzájuk. A feladat e tételek kifejtése során kiterjed mindezek értelmezésére is. A feladatok megoldásához - ha ez szükséges - számológép is használható, de mint azt tudjátok csak olyan, amelyik "szöveges adatok megjelenítésére nem képes". A szemelvények forrásai tudományos ismeretterjesztő folyóiratok, könyvek, közlemények lesznek, tehát a felkészülés során mi is ilyenekkel fogunk foglalkozni. Most pedig következzenek a már emlegetett altételek:

1. Bevezetés a biológiába

1.1. A biológia tudománya
1.2. Az élet jellemzői
1.3. Fizikai, kémiai alapismeretek


2. Egyed alatti szerveződési szint

2.1. Szervetlen és szerves alkotóelemek
2.2. Az anyagcsere folyamatai
2.3. Sejtalkotók


3. Az egyed szerveződési szintje

3.1. Nem sejtes rendszerek
3.2. Önálló sejtek
3.3. Többsejtűség
3.4. Szövetek, szervek, szervrendszerek, testtájak


4. Az emberi szervezet

4.1. Homeosztázis
4.2. Kültakaró
4.3. A mozgás
4.4. A táplálkozás
4.5. A légzés
4.6. Az anyagszállítás
4.7. A kiválasztás
4.8. A szabályozás
4.9. Szaporodás és egyedfejlődés


5. Egyed feletti szerveződési szintek

5.1. Populáció
5.2. Életközösségek
5.3. Bioszféra
5.4. Ökoszisztéma
5.5. Környezet és természetvédelem


6. Öröklődés, változékonyság, evolúció

6.1. Molekuláris genetika
6.2. Mendeli genetika
6.3. Populációgenetika és evolúciós folyamatok
6.4. A bioszféra evolúciója
Hát ennyi... ez nem kevés, de nem is teljesíthetetlen, főleg ha idejében hozzákezdünk. Persze a szóbelire történő gyakorlás a már meglévő ismereteiteknek a rendszerezését jelenti leginkább, továbbá a szóbeli vizsgaszituációra való fokozatos felkészülést. Ekkor már inkább olyan dolgokat veszünk át, hogy amikor beszélsz, hogyan tartsd magad, kire nézz, hogyan reagálj, ha közbe kérdeznek, hogyan írj vázlatot, hogy ne kelljen mindent szóról szóra felolvasnod, hogy ez a vázlat csak amolyan mankód legyen, nem több és nem is kevesebb... meg ilyenek:)
Akkor mindenkinek sikeres felkészülést kívánok!
Üdv: András